Významné změny proběhnou na úrovni zdanění příjmů ze závislé činnosti a pojistného u zaměstnanců. Nově dojde ke změně sazby pojistných odvodů zaměstnanců, kdy ze současných 6,5 % vzroste sazba sociálního pojistného o 0,6 % na 7,1 %. Od ledna zaměstnavatelé musí tedy mimo jiné srážet zaměstnancům ze mzdy sazbu pojistného ve výši 7,1 % z hrubé mzdy.
Změny u dohod o provedení práce
Již od 1. 10. 2023 je účinná novela zákoníku práce, v níž došlo k zpřísnění podmínek u dohod o provedení práce a u dohod o pracovní činnosti (dále jen „DPP“ a „DPČ“). Podle ní mají tito zaměstnanci velmi podobné pracovní podmínky jako zaměstnanci pracující v rámci pracovního poměru.
Mezi hlavní změny patří mimo jiné:
- povinnost zaměstnavatele předem rozvrhnout zaměstnanci pracovní dobu a seznámit s ní zaměstnance,
- poskytovat zaměstnancům přestávky v práci na jídlo a oddech,
- evidovat pracovní dobu zaměstnanců,
- nárok na příplatek nebo kompenzaci za práci ve svátek, v noci, ve ztíženém pracovním prostředí, v sobotu a v neděli,
- právo zaměstnance, který je v zaměstnaní na DPP a DPČ v souhrnu po dobu delší než 180 dní v rámci uplynulých 12 měsíců, požádat zaměstnavatele o smlouvu o pracovním poměru a povinnost zaměstnavatele poskytnout odůvodněnou odpověď.
Od 1. 1. 2024 začne také platit nárok na dovolenou zaměstnancům pracujícím na DPP. Nově bude tento nárok automaticky vznikat zaměstnancům, kteří pracují na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. První podmínkou je, aby pracovněprávní vztah v daném kalendářním roce nepřetržitě trval u daného zaměstnavatele alespoň 28 kalendářních dnů. Druhou podmínkou je odpracování alespoň 4násobku týdenní pracovní doby, respektive 80 hodin.
Další změny, které jsou schválené a nabydou účinnosti až od 1. 7. 2024, se týkají evidence dohod o provedení práce a odvodů sociálního pojištění. Tyto změny nejsou v mnoha ohledech zcela vyjasněné a je tak možné, že dojde k dalším úpravám.
Dále novela zákona o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti účinná od 1. 7. 2024 stanovuje novou hranici pro překročení rozhodné částky, která zakládá účast na pojistném u dohod o provedení práce. Pokud úhrn příjmů z dohod překročí stanovenou hranici, vzniká povinnost účastnit se sociálního pojištění. V případě DPP u jednoho zaměstnavatele bude tato hranice činit 25 % z průměrné mzdy (na rok 2024 rozhodná částka činí 10 500 Kč).
Druhý limit bude stanoven pro zaměstnance na DPP u více zaměstnavatelů v jednom kalendářním měsíci po překročení 40 % průměrné mzdy (na rok 2024 rozhodná částka činí 17 500 Kč). V obou případech se rozhodná částka zaokrouhlí na celé pětisetkoruny směrem dolů.
Nově vznikne evidence osob zaměstnaných na DPP. Zaměstnavatel bude povinen do 20. dne následujícího kalendářního měsíce, ve kterém zaměstnanec na DPP nastoupil, předložit evidenci o zaměstnanci příslušné okresní správě sociálního zabezpečení.
Podstatný problém nové úpravy spočívá ovšem v tom, že se zaměstnavatel o překročení limitu dozví až několik týdnů po skončení měsíce. Pro lepší kontrolu dodržování zaváděného opatření bude zavedena evidence všech DPP a příjmů z těchto dohod. Všichni zaměstnavatelé budou mít povinnost zaslat údaje o dohodách do 20. dne následujícího měsíce České správě sociálního zabezpečení, která je bude následně informovat, zda zaměstnanec překročil limit dosažených příjmů.
Ovšem vzhledem k tomu, že výplata peněz z DPP probíhá často ihned po skončení práce, nebude v době výplaty ani zaměstnavatel ani zaměstnanec vědět, zda byl limit pro účast na důchodovém pojištění překročen či nikoliv. V praxi tak bude téměř nemožné správně a s dostatečným předstihem určit, zda má výplata podléhat sociálnímu (a pravděpodobně také zdravotnímu) pojištění.