Změna sazby daně z příjmů právnické osoby
Jednou z největších změn, kterou si zákon o daních z příjmů projde, je změna sazby daně u právnické osoby. Česká republika patří v porovnání s ostatními zeměmi EU k zemím s nižší sazbou. Sazba se z původních 19 % zvedne o dva procentní body na 21 %. Touto sazbou se bude zdaňovat základ daně za účetní období, jež započnou od 1. 1. 2024.
V případě hospodářského roku, který začne například dvanáctým měsícem roku 2023 a bude trvat do jedenáctého měsíce 2024, se použije ještě stávající sazba daně 19 %. Na hospodářský rok, který začne v roce 2024, se již bude vztahovat nová sazba daně 21 %. V této souvislosti je potřeba pamatovat na to, že změna sazby daně se promítne v zaúčtování odložené daně již v roce 2023.
Zavedení možnosti danit pouze realizované kurzové rozdíly
Nové znění zákona o daních z příjmů bude udávat možnost vyloučení zaúčtovaných nerealizovaných kurzových rozdílů ze základu daně. Kurzový rozdíl bude v takovém případě zdaněn až v okamžiku jeho realizace (tj. např. úhrada faktury). Pokud poplatník tuto možnost využije, musí ji použít pro všechny kurzové zisky a ztráty, které se vztahují k jeho majetku a závazkům.
O vstupu a výstupu z tohoto režimu musí poplatník informovat správce daně ve stanovené lhůtě. Tato lhůta bude tři měsíce od začátku zdaňovacího období. Poplatník by měl v tomto režimu zůstat alespoň tři zdaňovací období.
Omezení osvobození nepeněžních benefitů zaměstnancům
Výše benefitů, které poskytuje zaměstnavatel zaměstnanci nebo jeho rodinnému příslušníku, které byly doposud při splnění podmínek osvobozené od daně z příjmů fyzických osob u zaměstnanců, budou nově osvobozené pouze do výše poloviny průměrné mzdy. V roce 2024 bude úhrnný limit činit 21 983 Kč.
Poskytnuté nepeněžní benefity do limitu budou osvobozeny, nad tento limit se již budou zdaňovat zaměstnancům jako součást mzdy. Zaměstnavatel tak bude muset kontrolovat, zda k překročení limitu došlo či nikoliv a případně zdanit část nepeněžního příjmu v rámci měsíční zálohy na daň.
Navrácení limitu vstupní ceny u osobních automobilů kategorie M1
Toto opatření se projeví jak v oblasti daně z příjmů, tak i v oblasti DPH. Limit maximální vstupní ceny u vozidel kategorie M1 bude stanoven na 2 000 000 Kč. Vozidla s pořizovací cenou vyšší než 2 000 000 Kč bude možné daňově odepisovat, ale odpisy se budou poměrně krátit. Tyto limitace se vtahují i na nájemné u finančního leasingu.
Novela zákona o daních z příjmů má za cíl v případě finančního leasingu limitovat daňové náklady u uživatele finančního leasingu, nikoliv u poskytovatele. Uživatel bude obdobně jako u odpisování krátit daňovou uznatelnost splátek finančního leasingu koeficientem, který se určí poměrem částky omezení výdajů a úhrnu úplat.
Mimořádné odpisy
Mimořádné odpisy bude možné uplatnit pouze u bezemisních vozidel pořízených v období 1. 1. 2024 až 31. 12. 2028. Bezemisní vozidla se budou odepisovat po dobu 24 měsíců. Za prvních 12 měsíců bude možné uplatnit odpisy do výše 60 % vstupní ceny a za dalších 12 měsíců do výše 40 % vstupní ceny.
Snížení nepeněžního příjmu u zaměstnaneckých vozidel
Nově bude výše nepeněžního příjmu při používání služebního bezemisního vozidla i pro soukromé účely činit 0,25 % ze vstupní ceny tohoto vozidla. Nepeněžní příjem pro zaměstnance využívající nízkoemisní vozidlo zůstane 0,5 %. Nepeněžní příjem 1 % ze vstupní ceny bude nadále platit u vozidel, která nejsou nízkoemisní ani bezemisní.
Příjmy plynoucí do zahraničí
Poplatník daně, který je plátcem příjmů plynoucích ze zdrojů na území České republiky daňovému nerezidentovi, ze kterých je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně, je povinen podat správci daně oznámení o tomto příjmu, a to i v případě, že je tento příjem od daně osvobozen nebo o něm mezinárodní smlouva stanoví, že nepodléhá zdanění v České republice.
U plnění osvobozených od daně nebo plnění, o nichž mezinárodní smlouva stanoví, že nepodléhají zdanění v České republice, bude nově platit oznamovací povinnost pouze na licenční poplatky, podíly na zisku a úroky. U licenčních poplatků a podílů na zisku bude povinnost podat oznámení bez ohledu na jejich výši. V případě úroků bude tato povinnost platit pouze při překročení limitu 300 000 Kč.
Další změny
Další změnou v rámci novely zákona o daních z příjmů je také zrušení daňové uznatelnosti tichého vína s hodnotou do 500 Kč bez DPH jako obchodního daru.